Säästämisestä ja kuluttamisesta

 Olen sijoittanut pidempään (pieniä summia) säännöllisesti rahastoihin. Niitä on ollut kaksi, joista toinen on indeksirahasto. Nyt totesin, että voisin hajauttaa lisää ja panostaa hivenen enemmän. Aloin siis säästää kolmanteenkin rahastoon. 

Rahastosijoittamisessa tärkeintä on yleensä hokata, että kyse on pitkäjänteisestä säästämisestä. Itselläni se on juuri sitä, mutta poikkeuksena ovat tilanteet, joissa rahanmeno on suurta. Minulla tällainen tilanne tuli vastaan kesällä. Uudessa asunnossa on ollut rahareikiä, vaikka olemme priorisoineet asioita.

Joka tapauksessa, jatkan säästämistä. Asunnon suhteen on helpottavaa, että isompia rahanmenoja on (toivottavasti) luvassa enää yksi eli kiinteä kaapisto keittiöön. Sen jälkeen menot tulevat olemaan pienenmpiä. 

Jos jossakin on nuukailun suhteen ollut meillä prepattavaa, se on ruokahävikki. Olen pyrkinyt kiinnittämään asiaan enemmän huomiota nyt kesän aikana. Olen mielestäni pystynyt edistämään asiaa ainakin jonkin verran.

Tässä ei ole kyse silmittömästä roskiin heittämisestä tms. Enemmänkin kyse on sellaisesta, että jotakin ruokaa jää jäljelle niin vähän, ettei sitä riitä kaikille. Sitten valmistetaan uusi ruoka ja edellinen unohtuu jääkaappiin. Tai sitten esimerkiksi kurkkuja viipaloidaan ja sitten syödäänkin keittoa, johon tulee harvemmin lisäkkeeksi kurkkua jne.

Tämä on melko pientä toimintaa, mutta siitä on aina pientä hyötyä ja lisäksi jätemäärä vähenee.

Tarkkailenko tarjouksia? En ehkä niin paljon kuin voisi. Tämä on vähän kaksipiippuinen asia. Toisaalta tuotteita kannattaa ostaa vaikkapa isompia määriä halvempaan hintaan. Toisaalta tarjoukset herättävät myös tarpeita, joita ei muuten olisi.

Ajatuksena on, että minulla olisi aina jokin muistilappu mukanani todellisista tarpeista. Sen voisin tässä josssain kohtaa toteuttaa. Tällä hetkellä siihen sisältyisi ainakin muutamat mustat sukat :D 

Mikä tarkan talouden esteenä on? Ainakin itselläni se on kiire ja väsymys. Kun on valmiiksi kuormittunut, ei jaksa pohtia asioita niin tarkkaan. Jotkut heräteostokset ovat tarttuneet mukaan, koska niistä saa nopean endorfiiniannoksen. Toki tämä on joskus ihan hyväkin.

Ihan kamalaa ostelutarvetta en ole ehkä edes kokenut. Osaan kumminkin nauttia uusista, kauniista asioista ja esimerkiksi hyvästä ruuasta. Luulisin, että keskitie on paras vaihtoehto. Asioiden hankkiminen tiedostavasti sekä satunnaiset nautinnot on varsin tavoiteltava tila.



Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Kokeilussa ryhtiliivi

Astmalääkitys - viimein kunnossa!

Kampaaja, loman ja lemmikin odotusta